To efekt spotkania medycyny, bioinformatyki i inżynierii elektronicznej, a jego bazę stanowi medycyna kwantowa. Jest idealnym uzupełnieniem dla pozostałych metod diagnostycznych.
Masaż refleksoterapeutyczny

Masaż refleksoterapeutyczny jest znaną naturalną metodą leczenia. Sięga czasów starożytnych Chin 5000lat p.n.e oraz Egipt około 2000lat póżniej.
Masaż polega na specjalnym masowaniu, uciskaniu tzw. stref refleksologicznych m. in. na stopach.
Istnieją dwie równoległe teorie wyjaśniające na czym polega refleksologia. Twórcą pierwszej z nich był doktor William Fitzgerald, a rozwinęła ją Eunice Ingham uznawana za matkę współczesnej refleksologii. Zgodnie z nią przez ciało człowieka biegną nerwy. Ich zakończenia są w palcach stóp i dłoni. Każda z takich ścieżek nerwowych to strefa, czyli zona. Poprzez stymulację odpowiednich zakończeń nerwowych w stopach można zatem wpływać na odległe części ciała, leżące w danej strefie.
Druga teoria czerpie z założeń medycyny Dalekiego Wschodu. Chińczycy dużą wagę przywiązują do przepływu energii. Znaczy to, że przez ciało człowieka biegną tzw. meridiany, stanowiące autostrady dla energii życiowej (chi). Jeżeli dojdzie do przerwania ciągłości jej przepływu, dany obszar staje się zagrożony dysfunkcją/chorobą. Cały układ ma odzwierciedlenie w receptorach znajdujących się na stopach, dłoniach, twarzy, uszach. Ich stymulacja może przyczynić się do zniesienia blokady i wznowienia prawidłowego krążenia energii.
Obie teorie pokrywają się ze stanem faktycznym: na podeszwach stóp zlokalizowane są zakończenia ponad 7.200 nerwów, które mają bezpośrednie połączenie z mózgiem oraz wszystkimi częściami ciała. To dlatego impulsy, wywoływane podczas masażu stóp mają tak szerokie spectrum oddziaływania.
Refleksoterapia to leczniczy masaż, stymulujący określone punkty i strefy na stopach.
Poszczególne strefy mają swoje odpowiedniki w gruczołach, narządach, układach człowieka.
Leczniczy masaż i uciskanie wybranych punktów powoduje reakcje fizjologiczne, pobudzenie energii, oraz jej prawidłowego przepływu. Następuje przywrócenie równowagi w organizmie. Zabieg polega na pobudzaniu punktów i miejsc na stopach odpowiadających narządom wewnętrznym i kręgosłupowi. Punkty te i ich skupiska odpowiadają za konkretne organy w ciele człowieka, stąd odpowiednia stymulacja ich pomaga zlikwidować stany chorobowe i przyczynia się do ich harmonizowania.
Refleksoterapia stymuluje proces powrotu do zdrowia.
Jak działa refleksoterapia?
1. Redukuje stres, bezsenność i napięcie psychofizyczne, powoduje stan głębokiego odprężenia, który jest pierwszym krokiem do zrównoważenia funkcji organizmu.
2. Usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego- umożliwia odblokowanie i otwarcie szlaków bodźców nerwowych. Pobudza do działania ponad 7 tysięcy zakończeń nerwowych znajdujących się na stopach.
3.Poprawia krążenie krwi, przyspiesza proces dotlenienia, odżywienia i detoksykacji narządów i tkanek.
4. Wywiera pozytywny wpływ na układ hormonalny, pozytywnie wpływa na nasze myśli, emocje, samopoczucie. Stymuluje system wydzielania dokrewnego.
5 .Zwalcza ból dwojako, czyli stymuluje mózg do wytwarzania dużej ilości endorfin oraz powoduje, że organizm zamyka tzw.,, bramki bólu’’ np. : łagodzi bóle kręgosłupa, artretyczne i reumatyczne, migreny.
6. Pomaga usunąć złogi krystaliczne w stopach, które utrudniają prawidłowy przepływ krwi i powodują ból podczas chodzenia.
7. Pomaga zwalczyć zaparcia, zgagę, rwę kulszową, młodzieńczy trądzik, oraz wiele innych dolegliwości.
Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów terapii?
Niekiedy wyraźna reakcja organizmu pojawia się już po pierwszym zabiegu. Należy pamiętać, że refleksoterapia pobudza oczyszczanie z toksyn, dlatego istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia takich objawów, jak: potliwość, uczucie ciepła, zimna lub mrowienia, suchość w gardle, katar, wzmożone oddawanie moczu, pragnienie, senność, skłonność do śmiechu lub płaczu, wzmożony bądź słabszy apetyt, a nawet krótka choroba o cechach przeziębienia.
Powyższe symptomy nie powinny niepokoić, ich wystąpienie świadczy o tym, że organizm zareagował na terapię.
Jeśli jednak dolegliwości będą bardzo silne lub długotrwałe, należy zmniejszyć ilość zabiegów i ich intensywność.
Najlepsze efekty terapii uzyskuje się stosujące serię 15 zabiegów. Najlepiej korzystać z nich kilka razy w tygodniu, aby zachować ciągłość terapii, a jednocześnie – dać organizmowi czas na uporanie się z zachodzącymi procesami.
Refleksolog zawsze wyczuje zmianę struktury tkanki, zgrubienia o różnej konsystencji. Zabieg refleksoterapii nigdy nie jest przeprowadzany wyrywkowo dla wybranych organów – za każdym razem pobudzany jest cały organizm, ze szczególnym uwzględnieniem refleksów bolesnych. W ciągu kolejnych zabiegów bolesność tych miejsc maleje, znikają stwardnienia i narośle – ciało zaczyna pracować sprawnie, wyciszają się bóle i napięcia, znacznie poprawia się samopoczucie, wzrasta odporność na stresy i infekcje.
Zabieg trwa około 60 minut i składa się z 3-ech części:
- rozluźnianie stopy,
- praca na receptorach,
- masaż relaksacyjny z wykorzystaniem olejku.
W ten sposób pobudzony zostaje cały organizm, narządy „rozleniwione” pobudzone są do aktywniejszej pracy, podczas gdy narządy nadaktywne uspokajają się. Nie zaleca się poddawanie zabiegowi bezpośrednio po spożyciu posiłku – należy odczekać godzinę, a najlepiej dwie.
Jak przygotować się do refleksologii stóp?
Przed wizytą u refleksologa warto odpowiednio przygotować stopy, usuwając nadmierne warstwy naskórka. Pozwoli to na zwiększenie efektywności zabiegu. Osoby, które mają problemy ze skórą stóp, nie powinny się tym krępować, ponieważ bardzo często stan skóry na stopach odzwierciedla nieprawidłowości w organizmie. Oceniając stan stóp, refleksolog dobierze najlepszy rodzaj terapii.
Refleksolog może pracować nie tylko na stopach, choć to właśnie na nich uzyskuje się najlepsze efekty terapeutyczne –może też stymulować receptory dłoni, twarzy, uszu.
Spożywanie alkoholu w jakiejkolwiek postaci w czasie trwania serii zabiegów jest bezwzględnie zabronione. Alkohol powoduje stan paraliżu całego układu nerwowego i definitywnie powstrzymuje proces uzdrawiania organizmu. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju narkotyków, czy środków odurzających. Palenie tytoniu bezwzględnie opóźnia powrót do zdrowia, a czasami wręcz nie pozwala na osiągnięcie końcowych efektów. Również przy zażywaniu leków psychotropowych terapia przebiega trudniej, więc efekty przychodzą później niż zwykle.
Refleksolog nie jest lekarzem, nie diagnozuje, nie przepisuje leków niemniej umiejąc odczytać ‘mowę’ stóp zauważa anomalie w nich występujące czasami na długo przed ich fizycznym wystąpieniem w naszym systemie. Mając takie informacje zasugeruje wizytę u lekarza w celu potwierdzenia swoich spostrzeżeń. Powtarzanie zabiegów refleksologii ma na celu doprowadzenie do balansu biologicznego, usprawnienie cyrkulacji krwi, wyciszenie układu nerwowego, likwidowanie bólów, odblokowanie zatorów w organizmie poprzez wykorzystanie osobistego systemu obronnego każdego z nas. Poprzez prawidłową dietę i właściwy styl naszego życia pozbędziemy się dolegliwości do których doszło. Zabieg refleksologii jest metodą bezinwazyjną i w żadnym wypadku nie może zaszkodzić a ze względu na swoją uniwersalność może być stosowany w każdych warunkach wymagających interwencji.
Picie przegotowanej ciepłej wody przyspiesza usuwanie substancji toksycznych z organizmu.
Wskazania do stosowania refleksoterapii stóp:
- problemy z układem nerwowym: zapalenie mózgu, epilepsja, bóle głowy, bezsenność, zapalenie opon mózgowych, choroba Parkinsona, tik twarzowy, zawroty głowy, kurcze w stopach, nogach, skurcze mięśni;
- dolegliwości związane z menstruacją, cysty na jajnikach w piersiach.
- zaburzenia hormonalne; nadczynność, niedoczynność.
- choroby układu sercowo-naczyniowego: kołatanie serca, stwardnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zakłócenie krążenia, podwyższony stan cholesterolu, duszności, nadciśnienie, niedociśnienie, udar mózgowy, arytmia;
- zaburzenia w pracy układu limfatycznego: guzy piersiowe, obrzęk w kostkach, zakażenia, zatrzymanie płynów, ból gardła, migdałki, białaczka;
- dolegliwości układu oddechowego: astma, kaszel, zapalenie migdałków, zapalenie krtani, chrypa, nieżyt oskrzeli, rozedma płuc, zapalenie płuc, zapalenie zatok, zapalenie opłucnej itp.;
- problemy z układem trawiennym: biegunka, wrzody, problemy z przemianą materii, hemoroidy, hipoglikemia, hyperglikemia, bóle brzucha w wyniku niestrawności, marskość wątroby, zaparcia, wzdęcia, wymioty, uczucie pełności, żółtaczka;
- zaburzenia w pracy układu moczowego; bezmocz, kamienie nerkowe, zapalenie układu moczowego, bolesne oddawanie moczu, zapalenie nerek, nietrzymanie moczu, uremia;
- choroby dermatologiczne: dolegliwości skórne, trądzik, egzema, łuszczyca;
- dolegliwości oczu: gradówka, jęczmień, zaćma, jaskra;
- choroby uszu: ból ucha, głuchota, szum w uszach, zawroty głowy, zachwianie równowagi;
- choroby reumatoidalne;
- nerwobóle;
- choroby psychosomatyczne;
- stany lękowe i depresyjne;
- nerwowość i stres;
- problemu z kręgosłupem;
- wszystkim zaleca się serię zabiegów profilaktycznie na przełomie pór roku, kiedy organizm jest osłabiony i najbardziej narażony na wszelkiego rodzaju infekcje
które są przyczyną zachorowań i złego samopoczucia;
- poprawi krążenie krwi i przepływ impulsów nerwowych;
gwarantując utrzymanie zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu;
- pomoże zlikwidować ból, uruchamiając naturalne systemy obronne organizmu;
- pomoże przywrócić naturalną równowagę niewydolnym,
przepracowanym gruczołom;
Zanim zaczniemy stosować techniki refleksoterapii, dobrze jest skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy stosowanie tego typu terapii jest dla nas bezpieczne.
PRZECIWSKAZANIA BEZWZGLĘGNE:
- ciężkie choroby infekcyjne,
- ostre stany zapalne,
- zapalenie żył i układu limfatycznego,
- choroby wymagające operacji,
- stany bezpośrednio przed i po zabiegach chirurgicznych
- stany pourazowe stóp – np. złamania kości, zwichnięcia stawów –
do normalnego wygojenia - pacjenci przed i po przeszczepach narządów
- świeże rany stóp,
- uszkodzenia stóp, które uniemożliwiają ucisk,
- silne depresje,
- niewydolność krążeniowo-oddechowa,
- zaburzenia czucia, ostra przeczulica,
- zagrożona ciąża,
- wszelkie rany na stopach,
- stany zakrzepowe żył, zapalenie żył, ostre stany zapalne
- grzybica stóp (do czasu jej zaleczenia),
- ciężkie stany zakaźne,
- wysoka gorączka,
- zawał mięśnia sercowego,
- daleko posunięte wyniszczenie organizmu,
- zaawansowana osteoporoza.
- chłoniak
- zaawansowany nowotwór
- zakaz ze strony lekarza
PRZECIWSKAZANIA WZGLĘGNE:
- pierwszy trymestr ciąży / końcówka ciąży
- miejscowy stan zapalny / zmiany skóry stóp
- cukrzyca (trzeba monitorować poziom cukru –
możemy przejść z hyperglikemii w hipoglikemię) - stany po ciężkich chorobach / krwotokach
- silne bóle wymagające leczenia specjalistycznego
- podejrzenie zawału mięśnia sercowego
- bóle brzucha z brakiem perystaltyki jelit
- choroby psychiczne
- duża pobudliwość ze skłonnością do reakcji histerycznej
- choroby o niejasnej etiologii / nieznanym podłożu.
Częstotliwość zabiegów:
Dla uzyskania najlepszych wyników zaleca się przeprowadzenie dwóch zabiegów tygodniowo przez okres 3-5 tygodni, a następnie jeden zabieg tygodniowo przez ok. 6 tygodni. Częstotliwość zabiegów oraz ich ilość uzależnione są od stanu zdrowia pacjenta. Wiele osób po zakończonej intensywnej kuracji przychodzi na zabiegi raz w miesiącu – profilaktycznie. Większość z nas przecież wie, że profilaktyka jest znacznie bardziej efektywna i tańsza niż przyszłe leczenie.

Emilia Sporek
Jest pielęgniarką od 2018r. W swojej praktyce zauważyła jak mało skuteczna jest medycyna akademicka, nie rozpatruje i nie analizuje problemu zdrowotnego człowieka całościowo.
Bądzmy w kontakcie
Szanowni Państwo, zapraszamy do kontaktu w przypadku pytań lub sugestji. Odpowiemy tak szybko jak to bedzie mozliwe.