Liposomy posiadają zdolność do transportowania zarówno wody, jak i substancji tłuszczowych, co czyni je idealnym systemem transportującym substancje potrzebne komórkom naszego organizmu. Liposomy to struktury powstające samoistnie z fosfolipidów. Mają postać pęcherzyków o wielkości 0,01-1 mikrometrów wypełnionych wodą (lub wodnym roztworem), otoczonych podwójną warstwą lipidową o grubości ok. 5 nanometrów stąd nazywane są też pęcherzykami fosfolipidowymi. Ich otoczka zbudowana jest analogicznie do błon biologicznych. Pęcherzyki fosfolipidowe są zbudowane z takich samych składników jak błony komórek naszego organizmu i na tyle małe, że są w stanie przenikać przez ściany naczyń krwionośnych.
Opis
Pochodzenie i właściwości
Resweratrol to substancja, która występuje m.in. w czerwonym winie. To m.in. dzięki resweratrolowi Francuzi, którzy gustują w tym trunku, cieszą się zdrowiem układu sercowo-naczyniowego. Jednak resweratrol ma także inne właściwości – jest przydatny w leczeniu cukrzycy, w redukcji nadwagi i w zmniejszaniu ryzyka chorób nowotworowych. Podobno nawet przedłuża życie. Resweratrol to antyoksydant (przeciwutleniacz), czyli substancja zwalczająca wolne rodniki, których nadmiar powoduje przedwczesne starzenie się i może doprowadzić do licznych chorób, w tym tych układu sercowo-naczyniowego czy nowotworów. W związku z tym resweratrol, niszcząc wolne rodniki, zmniejsza ryzyko tych chorób i przyczynia się do ogólnej poprawy zdrowia.
Dar natury
Resweratrol syntetyzują rośliny w odpowiedzi na infekcje grzybicze lub pod wpływem silnego czynnika stresogennego (uszkodzenie tkanki, narażenie na promieniowanie UV i niedobór wody). Także rośliny uprawiane w cieplejszym klimacie posiadają go więcej niż te, które dojrzewają w chłodniejszym. Resweratrol powstaje także w procesie fermentacji skórek z winogron. W związku z tym jest obecny w winie.
Resweratrol w winie
Najwięcej tego związku można znaleźć w winie czerwonym, ponieważ ma ono w procesie fermentacji dłuższy kontakt ze skórkami winogron niż białe wino. Średnia zawartość resweratrolu w winach czerwonych wynosi ok. 1,9 mg/dm3. Czerwone wina o największej zawartości resweratrolu to: Pinot Noir, St.Laurent, Marzemino, Merlot i Blaufränkisch. Wielu badaczy uważa, że związek ten jest odpowiedzialny za tzw. francuski paradoks – tzn. wyjątkową w Europie Zachodniej średnią długość życia Francuzów. Mimo ich niezbyt zdrowej, zbyt tłustej diety i picia dużej ilości alkoholu, a zwłaszcza wina, osiągają wysoką średnią.
Wpływ na zdrowie
Resweratrol ma pozytywny wpływ przede wszystkim na układ krążenia. Wpływa na hamowanie agregacji płytek krwi, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów. Wpływa także na zmniejszanie wchłaniania „złego” cholesterolu LDL w ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy. Ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia innych chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zawału i choroby wieńcowej. Udowodniono, że resweratrol obniża ciśnienie krwi. Badanie przeprowadzona na trzydziestu osobach z chorobą wieńcową. Podano im 600 mg/d ekstraktu z czerwonych winogron zawierającego 0,9 mg trans-resweratrolu. Już po 60 min od spożycia zaobserwowano wzrost przepływu krwi przez naczynia krwionośne.
Skład
